CC Krem Nedir?

CC krem, “Colour Correcting” (renk eşitsizliklerini giderici) ya da “Complexion Correcting” (cilt dengeleyici) anlamına gelir. Cilt tonundaki eşitsizlikleri gidererek cildi kusursuz bir görünüme kavuşturan kozmetik ürünüdür. Ciltte oluşan kızarıklıkları, donuk ve solgun görünümü, lekeleri ve hafif cilt sorunlarını kapatarak cildin doğal canlılığında parlamasını sağlar. Cildin makyaja hazırlık evresinde, makyaj çantalarının vazgeçilmezidir!

CC Krem Ne İşe Yarar?

CC krem, makyaj dünyasında yerini hızlı bir şekilde almış; profesyonellerin de tercih ettiği, cildi hem makyaja hazırlayarak makyaj bazı olarak kullanılan hem de hafif kapatıcılığı ve kusurları gizleyen formülasyonu sayesinde cildi sağlıklı görünüme kavuşturan bir üründür.  

CC krem, özellikle son zamanlarda oldukça popüler ve bu popülerliğini çok yönlü kullanımına borçlu… Cilde bakım yapan nemlendirme özelliği ve doğal görünüm kazandıran ton eşitlemesi sayesinde aydınlık ve canlı görünüm sevenler için ideal bir seçenek…

CC kremin çok yönlü bir ürün olması, cilt ve makyajla alakalı birçok konuda çözüm sağladığının ve işe yaradığının bir göstergesidir. CC kremin neler yapabileceğini daha detaylı inceleyelim:

Cilt Ton Rengini Eşitler: Ciltte mevsimlerle alakalı ya da dönemsel olarak bazı hafif alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir. Bu reaksiyonlar, ciltte kızarıklık ve leke oluşumu sağlayabilir. Ayrıca solgun ve donuk görünüm de cildi sağlıklı ve aydınlık görünümden uzaklaştıracaktır. Ciltle alakalı, tüm bu kusurların görünmesi cilt tonunda meydana gelen renk değişimleridir. CC krem, ciltte meydana gelen farklı renkleri nötralize ederek cildin her bölgesini aynı renkte sabitler. Böylece cilt rengi dengelenerek en iyi makyajın hazırlık süreci başlar. CC kremler, diğer adıyla renk düzenleyici kremler, günlük hayatta sıklıkla kullanılır.

Cilt Bakımı Yapar: “Cilt bakımı” deyince, akla gelmesi gereken, cildin nem dengesini koruması, cilt kuruluğunun önüne geçilerek ciltte çatlamaların ve tahrişin önlenmesidir. CC krem çeşitlerinin her birinde nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Zeytinyağından elde edilmiş emülgatörler sayesinde, CC kremler cilt üzerinde hafif bir doku oluşturarak kolay emilim sağlar ve ciltte pürüzsüz bir his bırakır.

Cildi Korur: CC krem, içeriğindeki güneş koruma faktörü sayesinde cildi, güneşin zararlı UV ışınlarından korur. SPF 15 özelliğiyle güneşin sebep olduğu cilt yaşlanması ve cilt tahribatının önüne geçilir.

Günlük Kullanıma Uygundur: CC krem, hafif ve ince bir yapıya sahip olduğu için ciltte ağırlık yapmaz; cildi taze ve canlı bir doğallıkta tutar. Özellikle günlük kullanım için uygun bir üründür. Zahmetsiz sürüşü ve cilt tarafından kolay emilimi sayesinde ciltte kalıntı bırakmaz.

 

Alix Avien Paris CC Krem Renkleri

CC krem renklerinin her birinin bir amacı vardır. Çeşitli cilt sorunlarının önüne geçmek ve yüzün belli bölgelerine uygulanmak için üretilmişlerdir. En iyi CC krem, cilt kusurlarını hedef alan CC kremdir. Her bir CC kremin işlevi farklıdır. Örnek olarak; eğer yağlı ciltler için CC krem kullanılacaksa tercih edilen CC kremin matlaştırıcı özellikler içermesi gerekir.  

Alix Avien Paris’te 3 farklı CC krem rengi bulunur:

  • Nötr CC Krem: CC krem ne renk olursa olsun, her bir renk, cilt tonundaki eşitsizlikleri gidermek için kullanılır. Nötr CC kremler, cilt rengine yakındır; bej ve nude renklerdedir. Ciltteki sivilce ve güneş lekelerini ve yaşa bağlı oluşan lekeleri gözle görülür bir şekilde kapatarak cildin renk tonunu eşitler. Böylece cilt daha canlı ve genç bir görünüme kavuşur.
  • Yeşil CC Krem: Yeşil CC krem, özellikle cilt kızarıklıklarını gizlemek için ideal bir üründür. Burun kenarlarında, yanaklarda ve çene bölgesinde oluşan kızarıklıkları kapatarak cildin kendi ton rengine yaklaşmasını sağlar. Bu kızarıklıklar, genelde mevsime bağlı ciltte oluşan tahribatlar olduğu gibi sivilce izleri de olabilir.
  • Sarı CC Krem: Sarı CC krem, ciltteki donuk ve solgun görünümün yerine cildin daha sıcak ve canlı bir ton almasını sağlayarak cilt tonunu eşitler. Özellikle göz altındaki morlukları kapatmak için idealdir.

 

Cilde Uygun CC Krem Rengi Nasıl Seçilir?

Fondöten grubundan seçim yaparken kişinin kendi cilt tonuna uygun CC krem rengini cildine uygulaması, makyajının kusursuz ve cildinin canlı görünmesini sağlar. CC krem için doğru renk seçimi cildin ışıldamasına yardımcı olur. O zaman, doğru CC krem seçimi için nelere dikkat edilmelidir?

Cilt Tonunu Belirlemek: Sıcak, soğuk ve nötr cilt alt tonlarını belirlemek, ten renginin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Damarların rengine bakılarak cilt alt tonu anlaşılır. Eğer damarlar yeşil görünüyorsa cilt sıcak alt tonu, damarlar mavi veya mor bir renkteyse cilt soğuk alt tonu ve damarlar hem mavi hem de yeşil renkteyse cilt nötr alt tona sahiptir. Cilt alt tonu anlaşıldıktan sonra cilde açık ton CC krem ya da koyu ton CC kremden hangisinin daha uygun olduğunu anlayabiliriz.

Cilt Sorununu Belirlemek: Cildin kızarıklıkları fazlaysa yeşil CC krem, morlukları daha ağır basıyorsa sarı CC krem ve lekeleri ön plandaysa nötr CC krem kullanılmalıdır.

 

En İyi CC Krem Nasıl Seçilir?

En iyi CC krem seçimi için kişinin cildini iyi tanıması gerekir. Cilt ile ilgili analizler doğru yapılırsa kişi kendine uygun en iyi CC kremi seçecektir. Peki, doğru CC krem kullanımı için izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

Cilt Tipini Belirlemek: Yağlı ciltler için CC krem ile kuru ciltler için CC krem arasında fark vardır. Yağlı cilde sahip kişilerin mat bitişli ve yağ barındırmayan CC kremleri tercih etmeleri gerekir. Kuru cilde sahip kişilerin ise nemlendirme özelliği ön planda olan CC kremlerde karar kılmaları, ciltlerindeki kuruluğu gidermek için önemlidir. Karma ciltler için ise hem nemlendirici hem de mat bitişli ürünler kullanılmalıdır.

Cilt Sorunlarını Hedeflemek: Ciltte meydana gelen kusurları kategorize ederek, cilt kusurlarına göre CC krem seçimi, cildin canlı ve genç görünüme kavuşması için önemlidir. Göz altı morlukları, donuk ve solgun bir ten için sarı CC krem; kızarıklık için yeşil CC krem ve cilt tonunu eşitleyebilmesi için nötr CC krem kullanılmalıdır.

SPF İçeriğinin Önemi: Cildin güneşin zararlı UV ışınlarından korunması, cilt yaşlanmasının önüne geçilmesini sağlar. Ultraviyole ışınlardan cildi korumak da; ancak SPF sayesinde olur. Bu sebepten, CC kremin SPF içeriğine sahip olması önemlidir.

CC Kremle Beraber Hangi Makyaj Ürünleri Kullanılabilir?

CC krem hafif kapatıcı özelliğinin yanı sıra, makyaj bazı olarak da kullanılır. Makyaja hazırlık evresinde cildin rengini dengeli bir şekilde eşitleyerek kusursuz bir altyapı oluşturur. Bu sebepten CC krem cilde uygulandıktan sonra makyaja devam edilir. CC kremle kullanılabilecek makyaj ürünlerini sıralayalım:

Kapatıcı (Concealer): CC krem hafif ve ince bir yapıya sahip olduğu için çok koyu lekeleri ya da derin sivilce izlerini kapatamaz. CC krem, daha hafif lekeleri ve cilt kusurlarını kapatır. Bu sebepten, CC kremin kapatamadığı lekeler ve izler için kapatıcı kullanılabilir.

Pudra: Pudra, özellikle de transparan makyaj pudraları makyajı sabitleyerek makyajın kalıcılığını artırır ve gün içinde tazelemeye gerek duymadan makyajın ilk yapıldığı andaki halini korur. CC kremi cilde uyguladıktan sonra pudrayla makyajı sabitlemek kolaylık sağlar. Eğer yağlı bir cilde uygulama yapılacaksa, cildin parlamasının önüne geçilmesi için matlaştıran pudralar tercih edilmelidir. Diğer seçenek ise hafif bir yapıya sahip olan pudralardır. Bu pudralar da günlük kullanıma uygun, doğal görünüm elde etmek isteyenler için idealdir.

Highlighter: Highlighter, diğer adıyla aydınlatıcı, yüzün belli bölgelerini vurgulamak için kullanılır. CC kremle tonu eşitlenen cilt üzerine highlighter uygulandığında yüzde öne çıkarmak istenilen bölgelere vurgu yapılır ve cilde bir sıcaklık katılmış olur. Yüze ışık kazandırmak, hem yüz hatlarını belirginleştirecektir hem de yüzü daha çekici bir görünüme kavuşturacaktır.

Allık: Allık, yüze renk veren, cildi canlı ve dinamik gösteren bir kozmetik ürünüdür. CC krem uygulamasından sonra allık kullanılması, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Toz allık kullanımı, zahmetsizdir ve birkaç defa üst üste uygulanmadığı müddetçe doğal bir görünüm oluşturur. Krem allıklar ise tek bir hareketle ciltte daha uzun süre kalır ve yoğundur.

Makyaj, özel günler ve davetlerin vazgeçilmezi olduğu gibi günlük hayatın da vazgeçilmezidir. Özellikle, CC krem makyajın hem temelini oluşturur hem de beraber kullanıldığı diğer kozmetik ürünleriyle kusursuz bir uyum sağlar. CC krem uygulamasından sonra cildinizdeki pürüzsüz his ile kendinizi daha iyi hissedersiniz.

CC krem kullanımına karar verdikten sonra en önemli adım, hangi CC kremi satın alacağınızdır… Makyaj piyasasında birçok CC krem markası yer almaktadır ve birçoğunun içeriği farklıdır. Buradaki püf noktası, cilt tipi ve cilt kusurlarını hedef alan CC krem seçimidir. CC krem marka seçimini ise uzman dermatologlar tarafından onaylı, içeriği doğal ve kaliteli ürünlerden yapmak gerekir. Piyasada her bütçeye uygun CC krem fiyatları yer almaktadır; ama önemli olan satın aldığınız CC kremin sizin ihtiyaçlarınıza cevap verip vermediğidir…

Alix Avien Paris CC Kremleri, her cilt tipi ve kusurlarına hitap eden ürün yelpazesiyle cildinize sağlıklı bir görünüm ve doğal bir canlılık armağan eder.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR