BB Krem Nedir?

BB krem, “Blemish Balm” ya da “Beauty Balm”’ın kısaltmasıdır. Cilt kusurlarını gizlemek için kullanılan, hafif yapıya sahip bir kozmetik ürünüdür. BB krem, makyaj çantalarının vazgeçilmezidir; çünkü her an kullanılması kolay, zahmetsiz sürüşe sahip ve cilde bakım yapan bir makyaj ürünüdür.

BB Krem Ne İşe Yarar? 

BB krem, cildin hafif kusurlarını gizlemeye yarar. Sivilce izleri ve lekeleri kapatarak, cilt tonunu eşitler. Cildi canlı ve doğal görünümde tutarak, cildin hem ışıldamasını sağlar hem de cilt sağlığı için gerekli bakımı yapar. Ciltte oluşturduğu doğal satenimsi parlaklık, cildi donuk ve soğuk görünümden arındırır.

Nemlendirme özelliği sayesinde, cildi yumuşak tutarak cildin kuruma ve çatlamasını önler. Cilt tahribatının önüne geçen BB krem, yorgun cildin canlanmasını sağlayarak, cildi gün içinde her zaman dinamik bir görünüme kavuşturur. BB kremin nemlendirme özelliğinin olmasının sebebi, zeytinyağından elde edilen emülgatörler sayesindedir. Deri tarafından kolay bir emilim sağlayarak cildin pürüzsüz bir dokuya sahip olmasını sağlar.

BB krem, içerdiği SPF 15 ile cildi, güneşin zararlı UV ışınlarından korur. Ultraviyole ışınlar, cilt yaşlanmasına sebep olduğundan dolayı, BB krem içeriğindeki koruma faktörü sayesinde cilt yaşlanmasını engeller.

BB kremle yoğun makyaja ihtiyaç duymadan, kusursuz ve eşitlenmiş bir cilt tonu deneyimlemek mümkündür.  

 

Doğru BB Krem Rengi Nasıl Seçilir?

Alix Avien Paris, her cilt tonuna uygun, piyasaya sunduğu BB krem çeşitleri ve renkleriyle cilt tonu eşitlenmiş, pürüzsüz bir cilt görünümü sunar.

Kendi cilt tonunuza uygun BB krem renklerinden birinin tercih edilmesi için cilt alt tonunuzu öğrenmeniz gerekir. En iyi BB krem, cilt tonuna uygun seçilmiş BB kremdir.

Cilt alt tonu, adı üstünde cildin altındaki renktir. Cilt alt tonunu öğrenmek için doğal ışık altında, bilek ve şakaklardaki damarların rengine bakmak gerekir. Damarların rengine göre cilt alt tonları kendi aralarında üçe ayrılır:

  • Sıcak Cilt Alt Tonu: Bu tona sahip kişiler, sarı alt tonludur. Bilek ve şakaklardaki damarların rengine, gün ışığında bakıldığında damarların rengi yeşil olarak görünüyorsa sıcak alt tonlu bir cilt rengi mevcuttur.
  • Soğuk Cilt Alt Tonu: Bu tona sahip kişiler, pembe alt tonludur. Bilek ve şakaklardaki damarların rengi, gün ışığında mavi olarak görünüyorsa soğuk alt ton mevcuttur.
  • Nötr Cilt Alt Tonu: Bu tona sahip kişilerde hem sarı hem de pembe alt ton bulunur. Bilek ve şakaklardaki damarların rengi mavi ve yeşildir.

 

Alix Avien Paris BB Krem Renkleri

Alix Avien Paris BB Krem renklerinde, bu üç tona uygun ürün çeşitliliği mevcuttur:

40 Medium To Dark

Koyu ton BB kremdir. Orta koyulukta ve koyu cilt tonuna sahip olanların tercih edeceği bir üründür. Sıcak cilt alt tonları için uygun bir renktir. Özellikle buğday ve koyu ten renklerinde kendini gösterir ve etkili sonuç alınmasını sağlar.

30 Medium

Sıcak cilt alt tonlarına sahip kişiler için idealdir. Buğday ve orta koyuluktaki ten renklerinde kendini gösterir ve etkili bir sonuç alınmasını sağlar.

20 Light To Medium

Nötr ve soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler kullanabilir. Açık ve orta koyuluktaki ten rengine sahip kişilerin, bu rengi tercih etmesi gerekir.

10 Fair To Light

Açık ton BB kremdir. Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler için ideal bir renktir. Beyaz tenliler, diğer adıyla açık tenli kişiler bu ürünü kullanırsa daha etkili bir görünüme kavuşabilir.

BB krem ve fondöten grubundaki diğer kozmetik ürünlerini deneyerek satın almak, her ne kadar önemli olsa da, cilt alt tonu bilgisine sahip olunduktan sonra online alışverişler de bir o kadar zahmetsiz gerçekleşir.

En İyi BB Krem Nasıl Seçilir?

Her cildin ihtiyacı farklıdır. Sadece BB krem için değil; cilde uygulanan diğer kozmetik ürünlerinde de en iyisini seçebilmek için kişinin kendi cildiyle alakalı bazı bilgilere sahip olması gerekir. Cildini iyi tanıyan biri, her zaman cildi için hangi ürünü kullanması gerektiğini ve ürünü kullandıktan sonra nasıl bir sonuç alacağını bilir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler:

Cilt Tipi: Yağlı, kuru, hassas, karma ve normal ciltlerin her biri, kendi içinde de bazı detaylara ayrılır; ama ilk yapılması gereken cilt tipini belirlemektir. Ardından cilde uygun ürün seçilebilir. Eğer kişi, yağlı bir cilde sahipse yağlı ciltler için BB krem kullanmalıdır. Bu ürünlerde, cilt daha az nemlendirilir. Kişinin cildi kuru ve hassas ise yoğun nemlendirme sağlayan ürünler kullanılabilir. Özellikle su bazlı BB kremler, kuru ciltler için idealdir.

Her cildin güneş koruyuculu BB kreme ihtiyacı vardır, ama en çok hassas cilde sahip olanların ultraviyole ışınlara ekstra dikkat etmesi gerekir.

Cilt Tonu: Cilt alt tonuna uygun BB krem seçmek çok önemlidir. Ciltle aynı tonda olmasa bile çok yakın BB krem renkleri tercih edilmelidir. Aksi halde, cilt tonu doğal görünümünden uzaklaşabilir.

Güneş Koruyucu: Cilt bakımı amacıyla da kullanılan BB krem, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korumalıdır. Cildin erken yaşlanmaması adına, güneş koruma faktörü BB kremin olmazsa olmazıdır.

Hafif Yapı: Cildi ağırlaştırmadan hafif bir kapatıcılık sağlamalıdır. Eğer cilt lekeleri ve sivilce izleri kapatılmayacak kadar derin ve koyu renkli ise o zaman BB krem yerine daha yoğun kapatıcılar kullanılmalıdır.

Ürün İçeriği: Cilt elastikiyetini artıran ve cildi nemlendiren özelliklere sahip içeriklerin bulunması gerekir; çünkü BB krem, cilt sağlığını ön planda tutan bir kozmetik üründür.

Uzman Tavsiyesi: BB kremin dermatolojik olarak test edilmesi ve ürün bilgilerinde bu ibarenin yer alması gerekir. Uzman dermatologların onayından geçmesi, cilt hassasiyeti için önemlidir.

 

BB Kremle Beraber Hangi Makyaj Ürünleri Kullanılabilir? 

BB krem, hafif yapıya sahip, ciltte ağırlık yapmayan bir kozmetik ürün olduğu için BB kremle beraber farklı makyaj malzemeleri de kullanılabilir.

  • Concealer: Göz altı lekeleri ve morlukları, eğer BB krem tarafından kapatılamayacak kadar koyuysa concealer kullanımı tercih edilebilir. Böylece cilt tonu eşitlenir ve daha sağlıklı bir görünüm gerçekleşir.
  • Allık: BB krem cildin rengini eşitledikten sonra, allıkla yüzde vurgulanmak istenen noktalara renk verilerek daha canlı bir görünüm elde edilebilir.
  • Pudra: BB kremin vereceği doğal ışıltıyı, daha hafif mat bir görünüme kavuşturmak ve parlamayı önlemek için pudra kullanılabilir.
  • Sabitleyici Sprey: Makyajı sabitleyen sprey, sadece BB kremle değil, makyaj bitişinde herhangi bir ürün kullanımından sonra kullanılabilir. Böylece makyaj, gün boyu etkisini yitirmeden, canlı ve taze görünür.

Piyasada birçok markanın BB kremi bulunmaktadır ve markalara göre de BB krem fiyatları değişiklik göstermektedir. Her ne kadar tercih edilecek ürünün fiyatının bütçeye uygunluk göstermesi gerekse de, içeriği zengin ve kaliteli bir ürün için cilt sağlığı göz önünde bulundurularak ortalamanın altında fiyatları bulunan BB kremlerin kalitesi sorgulanmalıdır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR