1

Allık Nedir?

Makyaj, kişisel tarzı yansıtan, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayan ve estetik bir görünüm sunmaya yardımcı bir güzellik ritüelidir. Bu ritüelin tamamlanmasını sağlayan kozmetik ürünler vardır ve bunlardan birisi de allıktır. Allıklar, cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Yanaklara renk katan allık, hem cildin doğal ışıltısında parlamasını sağlar hem de cildi daha dinamik gösterir. 

Allık Neden Kullanılır?

Allık, herhangi bir makyajın tamamlayıcı ürünlerinden biridir; bu sebepten de allığın kullanılmasının birden fazla sebebi vardır. Bunlar;

Yüz Hatlarına Vurgu Yapmak: Kontür makyajı uygulamasında yanaklara allık kullanmak, elmacık kemiklerini ön plana çıkaracaktır. Yüz hatlarının belirginleşmesi isteniyorsa allığın yüzün yüksek bölgelerine uygulanması gerekir. 

Cilde Canlılık Katmak: Allık, cildin solgun görünümüne son vererek cildi renklendirir ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. 

Makyajda Denge Oluşturmak: Makyajın tek renkten çıkmasını sağlamak amacıyla allık kullanılabilir. Daha doğal ve dengeli bir görünüm oluşturmak için makyajın son aşamasında allık kullanılması, hem yüzün belli bölgelerine vurgu yapılmasını sağlar hem de cilde renk vererek daha taze bir makyaj görünümü sunar. 

Alix Avien Paris Allık Renkleri

Alix Avien Paris Allıkları, iki farklı türde bulunmaktadır: Baked blush ve powder blush. Baked blush, ipeksi dokuya ve yumuşak bir yapıya sahip, fırınlanmış allık türüdür. Tenle kolayca bütünleşen, yüzde ağırlık yapmayan, ter ve nemden etkilenmeyen allıklardır. Bu allık türünde genelde sıcak allık renkleri bulunmaktadır:

106 Sensual Rose: Tatlı ve çiçeksi bir pembe tonundadır.

105 Bright Nude: Kahverengi ve bej arasındaki bir renk tonundadır.

104 Dazzling Chocolate: Işıltının ve çikolata renginin birleşmiş halidir.

103 Sparkling Cinnamon: Işıltının ve tarçın renginin birleşmiş halidir.

102 Dirty Rose: Işıltının ve pembe-kahverenginin birleşmiş halidir.

101 Marble Peach: Şeftali ve tonlarının oluşturduğu bir harmonidir.

 

Powder blush, yumuşak renk geçişleri sayesinde ciltte homojen dağılım sağlayan ve ciltte lüks bir his oluşturan ipeksi allık türüdür. Powder blush renkleri; 

113 Dusty Terracotta: Kahverengi tonlarındadır.

112 Rosewood: Kahverenginin pembeyle harmanlanmış bir renk tonundadır.

111 Fusia: Koyu pembe rengindedir.

110 Passionate Pink: Canlı bir pembe tonundadır.

109 Pretty Blush: Kahverengiyle turuncu arasındaki bir tondadır.

108 Sweet Apricot: Havuç renginden gelen turunculuğun bejle harmanlanmış halidir.

107 Soft Peach: Şeftali renk tonundadır.

106 Glowing Rose: Turuncu ve pembenin oluşturduğu bir harmonidir.

105 Babe: Bebek pembesi renk tonudur.

104 Sweetie: Bebek pembesi renk tonundan daha açık bir tondur.

103 Coral Pink: Gül kurusunu andıran bir renk tonundadır.

102 Peachy Rose: Şeftali rengiyle pembe tonunun harmanlanmış rengidir.

101 Nude Pink: Bej-pembe tonlarındadır. 

Cilde Uygun Allık Rengi Nasıl Belirlenir?

Allık, genel makyaj görüntüsünde önemli bir rol oynayan kozmetik üründür. Allık uygulandığı andan itibaren cilde renk ve canlılık katar. Cildi solgun renginden kurtarır, yorgun ifadeyi anında enerjik bir görünüme dönüştürür ve cildin sağlıklı ve taze görünmesini sağlar; fakat tüm bunlar, cilt için doğru allık renginin seçilmesiyle gerçekleşir. Cilde uygun allık rengini belirlemek için atılması gereken adımlar: 

Cilt Alt Tonunu Belirlemek

Cilt alt tonu, adı üstünde cildin altındaki renklerle belirlenir. Bilek ve şakaklardaki damarların rengi cilt alt tonuyla alakalı bilgi sahibi olunmasını sağlar. Üç farklı cilt alt tonu bulunmaktadır. 

Sıcak Alt Ton: Sıcak cilt alt tonu, sarı alt ton anlamına gelmektedir. Bilek ve şakaklardaki damarların rengine bakıldığında, eğer damarların rengi yeşil renkteyse sıcak alt tonlu bir cilt rengi mevcuttur. Bu renge sahip kişilerin şeftali, kahverengi ve bronz tonlarda allık kullanması daha uygundur. Özellikle şeftali tonu allık, bu cilt tonu için idealdir. 

Soğuk Alt Tonu: Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler, pembe alt tonludur. Bilek ve şakaklardaki damarların rengi, mavi renkte görünüyorsa soğuk alt ton rengi mevcuttur. Bu cilt tonuna sahip kişilerin, pembe, gül kurusu ve mürdüm tonlarda allık kullanması daha uygundur. Pembe tonu allık, bu cilt tonunun günlük kullanımı için idealdir.

Nötr Alt Tonu: Bu tona sahip kişilerde hem sarı hem de pembe alt tonu mevcuttur. Bilek ve şakaklardaki damarların renginde de hem mavi hem de yeşil renk bulunur. Bu kişiler hem şeftali ve kahverengi hem de pembe ve mürdüm tonlarında allıklar kullanabilir.

En İyi Allık Nasıl Seçilir?

En iyi allık, her zaman cilt tipine ve cilt rengine uygun allıktır. Makyajın kusursuz görünmesi için ciltle alakalı bazı önemli noktaları bilmek gerekir. Bunlar; 

Cilt Tipini Belirlemek

Cilt tipindeki farklılıklar hangi formda allık seçileceğine dair ilk adımdır. Kuru ciltler için krem allıklar ve jel allıklar idealdir. Krem allıklar, kuru cildi nemlendirir ve cildin doğal bir ışıltıyla parlamasını sağlar. Hafif bir yapıya ve nemlendirici etkiye sahip olan jel allıklar da kuru ciltler için kullanılabilir. Toz allıklar, mat bir bitiş sağladıkları ve ciltteki fazla parlamayı kontrol altına aldıkları için yağlı ciltlerin kullanması gereken allıklardır. Karma ciltler, hem krem hem toz allık kullanabilir. Cildin yağlı bölgelerine toz allık, kuru bölgelerine de krem allık uygulaması yapılır. 

Cilt Alt Tonunu Belirlemek

Cilt alt tonu üçe ayrılır: Soğuk alt tonlu ciltler, sıcak alt tonlu ciltler ve nötr alt tonlu ciltler. Soğuk alt tonlu ciltlerle pembe, mürdüm ve kırmızı tonlardaki allıklar; sıcak alt tonlu ciltlerle, turuncu tonlarındaki şeftali ve mercan renklerdeki allıklar; nötr alt tonlu ciltlerle de hem pembe hem de turuncu tonlardaki allıklar uyum sağlar.

Zahmetsiz Uygulama

Allık seçimi yaparken kullanımının kolay olması, zahmetsiz bir uygulama sağlar. Sıkıştırılmış pudra allıkları makyaj çantasında taşımak kolaydır. Stick allıklar ise fırçayla uygulanabildiği gibi parmak yardımıyla da ciltle temas ettirilebilir. Sıvı ve jel allıklar da, aynı şekilde zahmetsiz uygulama sağlar. 

Kalıcılık

Gün boyu taze bir görünüm sunan allıklar, uzun süreli kalıcılık gösterir ve makyajın ilk yapıldığı andaki halini korur. Suya dayanıklı allıklar ise özellikle yaz aylarında etkilidir. Tere ve suya dayanıklıdır. 

Allık Nereye Sürülmeli?

Allığın doğru bölgeye uygulanması ilk adımdır. Allığın nasıl uygulanması gerektiği ise bilinmesi gereken ikinci adımdır. Bu iki adımı doğru uygulamak, yüze canlılık ve ışıltı katar.  Allığın nereye ve nasıl sürüleceği hakkında bilinmesi gerekenler: 

Elmacık Kemikleri: “Allık” deyince akla ilk gelen yer elmacık kemikleridir. Elmacık kemiklerine doğru bir allık uygulaması yapmak için önce gülümsemek gerekir; çünkü gülümseme, elmacık kemiklerinin en yüksek noktasının bulunmasını sağlar. Bu noktalardan şakaklara doğru allık hafifçe dağıtılırsa doğal bir kontür sağlanır. 

Çene: Çene bölgesine hafif allık uygulaması, yüzün dengeli bir renk tonuna kavuşmasını sağlayacaktır.

Burun Ucu: Burun ucuna yapılacak hafif bir allık uygulaması, yüzü daha dinamik ve canlı gösterecektir. Özellikle doğal bir şekilde fırça ya da parmak yardımıyla dağıtılması önemlidir. 

Alın: Alın bölgesine allık uygulaması, makyajın başlarında uygulanan fondötenin beyazlığını kapatacak ve yüze bronz bir hava katacaktır.

Boyun ve Dekolte Bölgesi: Yüze allık uygulaması yapıldıktan sonra, boyun ve dekolte bölgesini es geçmemek lazım. Aksi halde yüz, bronz ve canlı bir görünümdeyken boyun ve dekolte bölgesinin daha açık bir renkte olması makyajın bütünlüğünü bozacaktır. Fırça yardımıyla az miktarda alınan allık, boyun ve dekolte bölgesiyle yüz bölgesinin renk tonunu dengeleyecektir. 

Allıkla Birlikte Hangi Makyaj Ürünleri Kullanılabilir?

Allıkla birlikte kullanılabilecek makyaj ürünleri: 

Fondöten: Fondöten, makyajın temelini oluşturur. Cilt renk tonunun eşitlenmesi ve lekelerinin kapanması için idealdir. Fondötenle pürüzsüz bir ten oluşturulduktan sonra allıkla yüzün vurgulanmak istenen yerlerine uygulama yapılır. Ayrıca, fondöten üzerine uygulanması, allığın gün boyu kalıcılığını sağlar.

Aydınlatıcı (Highlighter): Aydınlatıcı, adı üstünde yüzün bazı bölgelerinin ışıldamasını sağlar. Allıkla beraber uygulandığında da, yüz daha doğal bir ışıltı kazanır. 

Kontür Kalemi: Kontür ürünleri birden fazla yapıda olabilir. Bunlar, kalem ya da stick şeklindedir. Yüz hatlarının belirginleşmesi ve keskinleşmesini sağlar. Yüzün şekillenmesinde rol oynayan kozmetik ürünleridir. Allıkla beraber uygulandıklarında yüze derinlik katar. 

Dudak Ürünleri: Dudak ürünleri birçok farklı kozmetik ürünüyle beraber kullanılabilir; allık da bunlardan biridir. Ruj, lip balm ya da lip gloss’ların makyaj bütünlüğüne uyması önemlidir; çünkü son dokunuştur. Allıkla beraber uygulandığında, dudak ürünlerinin renk tonlarının allığa uygun olması gerekir.

Makyaj dünyasında her bütçeye uygun allık fiyatları ve buna bağlı olarak birçok farklı allık markası yer almaktadır. Önemli olan, kaliteli içerik ve cilt tipine uygun olup olmadığıdır. Alix Avien Paris, geniş ürün yelpazesi ve her cilde uygun içerikleriyle daima makyaj çantalarının vazgeçilmezidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR